Champion 201154 - 3650/4650W Inverter Generator
The Champion 201154 is a compact inverter generator with a rated wattage of 3,650 W and a starting wattage of 4,650 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201154
In a nutshell, the Champion 201154 is a compact portable inverter generator mostly geared towards:
- RV travellers looking for even more independence
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
The Champion 201154's engine, 212 cc OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 3,650W and reaches a peak wattage of 4,650W. Furthermore, its parallel capability (ParaLink (opens in a new tab) not included) allows power output to increase when connected to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Operating with a noise level of 61 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), the inverter generator starts up via a conventional pull-start mechanism. Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need.
With a fuel capacity of 2.3 gallons, the 201154 can run for up to 14 hours when the tank is full (fuel consumption is approximately 0.16 gallons per hour).
The 201154 generates a clean sine wave: providing <3% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel is equipped with the following 3 AC outlets:
Moreover, it boasts 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy. With the unit, you will also find a dual port USB adapter, allowing for the convenient charging of electronics like mobile phones and tablets using the DC receptacle.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this Champion generator is RV Ready, making it ideal for powering recreational vehicles.
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L23.2 x W17.7 x H20.1 in), the Champion 201154 not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Weighing 95 lbs, the 201154 is practical, ensuring it can follow you wherever power is required. Moreover, its set of 2 wheels (⌀5") and its folding handle will allow you to easily shift it once it's on the ground.
Features
The control panel of the 201154 includes a digital Intelligauge data center, which assists you in monitoring its status and activity, as it provides information on the voltage, power output, frequency and lifetime run hours.
The inverter generator allows for a quick, easy and convenient assessment of its gas level, as it is equipped with a built-in fuel gauge.
From a security point of view, the generator is equipped with an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), giving you a peace of mind during use.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
With the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), letting you start the generator quickly, the Champion 201154 also comes with several accessories, including: tool kit, oil, dual port USB adapter and funnel.
Product Video
The Champion 201154 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201154 compare to inverter generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- At 95 lbs in dry weight, the Champion 201154 fits well within the typical weight bracket for inverter generators producing 3500 to 4500 rated watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the WEN 56432iX with only 52.9 pounds.
- With noise emissions reaching as low as 61 dBA, this inverter generator has a noise level typical for devices of its type and power category. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Westinghouse iGen5000DF appealing. It's rated at 52 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- As for its autonomy, the 201154, with an autonomy of up to 14 hours at a 25% load, is placed on the low end among the generators of its kind. If runtime is a priority for you, the Champion 200977 stands out as one of the generators with the longest run time in its power range, providing up to 22 hours of continuous use.
- Even though run times are undoubtedly important, they are dependent on the fuel capacity to a large extent. For a more wholesome picture, we must take into consideration the fuel consumption of the generator. This inverter generator has one of the best fuel efficiency when compared to other units in the aforementioned output range, consuming approximately 0.16 GPH (gallon per hour) at 25% load.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W inverter generators, the Champion 201154 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- RV Ready
- Parallel capable
- Inverter
- Fuel efficient
- Decent weight (95 lbs)
- Acceptable noise (61 dBA)
- No electric start
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 212 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,650 W |
| Starting watts | 4,650 W |
| Running amps | 30.4 amps |
| Peak amps | 38.8 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 14 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | No |
| Fuel tank | 2.3 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.2 x 17.7 x 20.1 in |
| Noise (lower limit) | 61 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, and dual port USB adapter |
| Country of origin | China |
| UPC | 817198025643 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201154 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 2917 W | 4417 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric grill | 1650 | 1650 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2915 W | 3505 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1880 W | 4580 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




