Champion 201066 - 5250/6500W Open Frame Inverter Generator
The Champion 201066 is a portable open frame inverter generator with a rated wattage of 5,250 W and a starting wattage of 6,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 201066
In a few words, the Champion 201066 is a portable inverter generator perfectly suited for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Food truck owners who do not wish to see their business interrupted under any circumstances
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- Professionals who want to ensure that a power failure will not prevent them from working
In the forthcoming sections, you'll delve into its power characteristics, the various outlets it offers, its overall portability, and the additional features it boasts.
Power & Run Time
Running on gasoline, the Champion 201066 operates with a 301 cc OHV 4-stroke engine, delivering 120/240V, with a running wattage of 5,250W and a peak wattage of 6,500W.
Operating with a noise level of 69 dBA (less noisy than a normal conversation), the inverter generator starts up via a manual recoil starter system.
With a fuel capacity of 4.3 gallons, the 201066 may run for up to 13.5 hours with a full tank (fuel consumption around 0.32 GPH).
The 201066 generates a clean sine wave with <3% Total Harmonic Distortion (THD), ensuring minimal electrical noise and fluctuations. This feature makes it ideal for powering sensitive electronics, providing stable and reliable AC power through the outlets.
Outlets
The control panel includes the following 6 AC outlets:
Furthermore, it showcases 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy. Since a dual port USB adapter is included with the unit, you will also be able to use the DC receptacle to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this Champion generator is RV Ready, making it ideal for powering recreational vehicles. In addition, since the 201066 bears a twist-lock L14-30R receptacle, it is transfer switch ready: it is easily connectible to a breaker box and can power your home in case of a power outage.
Portability
Measuring L26.6 x W25.5 x H24.6 in, the classic open frame construction of the Champion 201066 provides stability while enabling convenient maintenance access to components and adequate air cooling. The device has been designed for tough environments and demanding outdoor use.
Despite its weight of 123.2 lbs, the generator is still considered 'portable,' meaning it is movable, although its heftiness may restrict portability in certain environments or require additional considerations for transportation and setup. However, its challenging mobility is solved by its set of wheels (⌀8") and its folding handle, which will ease its displacement, once it is on the floor.
Features
Embedded in the control panel of the 201066, a digital Intelligauge data center serves as a vital feature, offering comprehensive information on the lifetime run hours, frequency, voltage and power output to aid in monitoring activity and status.
In addition to this info, a light indicator shows you if its oil levels are insufficient.
The inclusion of a built-in fuel gauge in the inverter generator streamlines gas level checks for quick and convenient assessments.
Regarding security, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during operation.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Apart from the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to facilitate setup, the Champion 201066 features extra accessories: dual port USB adapter, oil and funnel.
Product Video
The Champion 201066 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 201066 compare to inverter generators of similar power (between 4500 and 5500 W).
- With a dry weight of 123.2 pounds, the Champion 201066 finds itself in the expected weight range for inverter generators able to produce between 4500 and 5500 rated watts. Weight-conscious users may find the Pulsar PGX60BiSRCO appealing, as it is one of the top contenders in this power range, weighing just 93.5 pounds.
- This inverter generator, with its lowest possible noise rated at 69 dBA falls into the more noisy category, compared to other devices of a similar running wattage. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Honda EU7000iS. With just 52 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- In terms of its autonomy, the 201066 can operate for up to 13.5 hours at a 25% load, placing it within the lower bracket among generators of similar type and power range. If you consider autonomy on a single full tank as one of the deciding factors, one of the generators in the same power range that offers the highest run time is the Champion 201532, with up to 18 hours.
- Though run time is a significant parameter, it's closely tied to the generator's fuel tank size. To get a comprehensive understanding, fuel efficiency must also be taken into account. This inverter generator doesn't excel in fuel efficiency when compared to others of its kind: it consumes approximately 0.32 GPH at a 25% load. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the DuroMax XP7000iHT is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.19 gallons per hour.
The bottom line
- CO Shield™ technology
- GFCI Outlets
- RV Ready
- Inverter
- Decent weight (123.2 lbs)
- No electric start
- No parallel ports
- On the noisy side (69 dBA)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 301 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120/240V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 5,250 W |
| Starting watts | 6,500 W |
| Running amps (@120/240V) | 43.8/21.9 amps |
| Peak amps (@120/240V) | 54.2/27.1 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 13.5 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | 4.3 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 26.6 x 25.5 x 24.6 in |
| Noise (lower limit) | 69 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Oil, funnel, dual port USB adapter, and wheel kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 817198025704 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 201066 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Sump pump (1/2 hp) | 1050 | 2150 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 4195 W | 5695 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Water heater (10 gallons) | 1000 | 2000 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 4190 W | 5190 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Grinder | 1400 | 2500 | |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 3780 W | 6480 W |
what make is the gasoline engine? (Asked October 19, 2022)
The engine is manufactured by Rato.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




