Champion 200953 (Discontinued)
The Champion 200953 is a portable open frame inverter generator with a rated wattage of 3,500 W and a starting wattage of 4,250 W. (Read full specs)
This product has been discontinued. We've kept this page live for reference.
Page Content
Description
Zoom on the Champion 200953
In summary, the Champion 200953 is a portable inverter generator especially useful for:
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Amateur DIY lovers
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
Featuring a 224 cc OHV 4-stroke engine, the Champion 200953 operates using gasoline, providing 120V, with a running wattage of 3,500W and a starting wattage of 4,250W. Moreover, since it is parallel capable (ParaLink (opens in a new tab) not included), its power may be increased if linked to a second compatible unit.
Enjoying a noise rating of 64 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), this inverter generator can be started thanks to a traditional recoil pull-start mechanism, but also to an intuitive and practical electric starter (battery included). Moreover, to offer you even more convenience, the 200953 can also be remotely started (key fob included).
With a fuel capacity of 4 gallons, the 200953 can run for up to 22 hours when the tank is full (fuel consumption is approximately 0.18 gallons per hour).
The 200953 produces a clean sine wave: thanks to a <3% Total Harmonic Distortion (THD), your sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets.
Outlets
The control panel features 3 AC outlets as follows:
In addition, it provides 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy. Since a dual port USB adapter is included with the unit, you will also be able to use the DC receptacle to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Thanks to its TT-30R receptacle (TT meaning 'Travel Trailer'), this Champion generator is RV Ready, ready to power your recreational vehicle with ease.
Portability
Measuring L27.9 x W23.4 x H21.7 in, the classic open frame construction of the Champion 200953 provides stability while enabling convenient maintenance access to components and adequate air cooling. This type of design is ideal for tough environments and heavy outdoor use.
The 200953 can be taken anywhere with you, thanks to its weight of 90 lbs. Additionally, it can be easily moved with the help of its wheel kit (⌀8") and its folding handle, once it is on the ground.
Features
The 200953 and its control panel include an Intelligauge meter, offering voltage, frequency, and lifetime hours readings. This feature comes handy when monitoring its status and activity.
In addition to this info, some light indicators allow you to instantly see if the generator is overloaded, the oil level is too low and the generator is ready.
Thanks to its built-in fuel gauge, the inverter generator allows you to quickly, conveniently, and easily check the gas level at a glance.
Considering security aspects, the generator boasts an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), offering peace of mind throughout operation.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the Champion 200953 is bundled with additional accessories: oil, key fob, dual port USB adapter and funnel.
The Champion 200953 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 200953 compare to inverter generators of similar power (between 3000 and 4000 W).
- At 90 lbs in dry weight, the Champion 200953 fits well within the typical weight bracket for inverter generators producing 3000 to 4000 rated watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the Pulsar PGD40iSCO with only 46 pounds.
- If compared to generators capable of producing a similar running wattage, this inverter generator with a lowest emitted noise of 64 dBA can be considered somewhat noisy. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Westinghouse iGen5000DF appealing. It's rated at 52 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- Since the 200953 boasts with a run time of up to 22 hours at 25% load, it can be safely judged as one of the inverters with the highest run time among those of a comparable output.
- Run time is crucial, but it heavily relies on the fuel tank's capacity. Thus, considering fuel efficiency alongside is essential. With an estimated gasoline consumption of 0.18 GPH (gallon per hour) at 25% load, this inverter generator is among the more fuel-efficient of the products in the above-mentioned wattage range. If you're placing a high priority on fuel consumption, the Energizer eZV3500P, with a low fuel consumption rate of 0.13 GPH, could be an option to consider.
The bottom line
- Several accessories included
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (90 lbs)
- On the noisy side (64 dBA)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,500 W |
| Starting watts | 4,250 W |
| Running amps | 29.2 amps |
| Peak amps | 35.4 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 22 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Steel, 4 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 27.9 x 23.4 x 21.7 in |
| Noise (lower limit) | 64 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, key fob, dual port USB adapter, battery, and wheel kit |
| UPC | 817198023861 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 200953 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Electric fry pan | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 2787 W | 3787 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2790 W | 3380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
What is the height without the wheels (Asked July 11, 2023)
Height without wheels would be about 19.4".




