Champion 200913 - 3500/4250W Open Frame Inverter Generator With Remote Start
The Champion 200913 is a portable open frame inverter generator with a rated wattage of 3,500 W and a starting wattage of 4,250 W. (Read full specs)
Page Content
Description
The 4250-watt inverter generator with remote key fob allows you to start and stop your generator from up to 80 feet away.
Zoom on the Champion 200913
In a few words, the Champion 200913 is a portable inverter generator perfectly suited for:
- RV travellers looking for even more independence
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Homeowners who want to be sure of their ability to power their fridges, cooking tools, heating and lighting equipment during power failures
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
In the upcoming sections, you'll discover its power characteristics, the array of outlets it presents, its overall portability, and the additional features it possesses.
Power & Run Time
The Champion 200913's engine, 224 cc OHV 4-stroke, fueled by gasoline, can deliver 120V. It provides a running wattage of 3,500W and reaches a peak wattage of 4,250W. In addition, as it is parallel capable (parallel kit not included), this power can be increased when linked to another similar or compatible unit.
Enjoying a noise rating of 64 dBA (just slightly more noisy than an office), this inverter generator offers the versatility of starting with either a conventional pull-start mechanism or a straightforward and intuitive electric starter (battery included). Furthermore, for added convenience, the 200913 offers remote starting capabilities (key fob included).
Thanks to a fuel capacity of 4 gallons, the 200913 can operate for up to 22 hours with a full tank (fuel consumption around 0.18 GPH).
The 200913 generates a clean sine wave: providing <3% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel is equipped with the following 3 AC outlets:
Furthermore, it has 2 DC outlets: there's two 5V USB ports ideal for charging various electronic devices such as smartphones and tablets.
With its TT-30R receptacle (TT standing for 'Travel Trailer'), this Champion generator is RV Ready, perfectly suited for powering recreational vehicles.
Portability
With a size of L27.9 x W23.4 x H21.7 in, the Champion 200913 features an open frame design, providing stability and simplified maintenance access to components, enhancing air circulation. The generator is designed for outdoor use and demanding environments.
The 200913 can be taken anywhere with you, thanks to its weight of 90 lbs. Moreover, its wheel kit (⌀8") and its folding handle will allow you to easily shift it once it's on the ground.
Features
Integrated into the control center of the 200913 are an Intelligauge meter, which displays voltage, frequency and lifetime hours, facilitating the monitoring of its status and activity.
In addition to this info, when the generator is on overload, the generator is ready and the oil level is too low, you will be informed by the featured light indicators.
A built-in fuel gauge allows for a quick, easy and convenient check of the fuel level of the inverter generator.
Security-wise, this product benefits from an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), which gives you a complete peace of mind when using it.
Beyond the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to assist with setup, the Champion 200913 ships with supplementary accessories: funnel, oil and key fob.
Product Video
The Champion 200913 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 200913 compare to inverter generators of similar power (between 3000 and 4000 W).
- Having a dry weight of 90 lbs, the Champion 200913 belongs in the expected weight range for inverter generators which produce 3000 to 4000 rated watts. if you wish to prioritize weight, the Pulsar PGD40iSCO is one of the top contenders in its power category, weighing only 46 pounds.
- When comparing it to devices with a similar running wattage, this inverter generator's lowest noise level of 64 dBA puts it alongside the noisier units. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Westinghouse iGen5000DF. With just 52 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- The 200913 provides one of the highest run time among similarly powerful inverters, reaching up to 22 hours at 25% load.
- While run time matters, it's heavily influenced by the fuel tank's capacity. Hence, it's important to consider fuel efficiency alongside. This inverter generator is one of the more fuel-efficient options in its power range, consuming approximately 0.18 GPH (gallon per hour) at 25% load. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the Champion 201050 is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.15 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3000-4000W inverter generators, the Champion 200913 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- RV Ready
- Remote start
- Parallel capable
- Inverter
- High run time
- Fuel efficient
- Decent weight (90 lbs)
- On the noisy side (64 dBA)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 224 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil, Electric, Remote |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 3,500 W |
| Starting watts | 4,250 W |
| Running amps | 29.2 amps |
| Peak amps | 35.4 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 22 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Steel, 4 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 27.9 x 23.4 x 21.7 in |
| Noise (lower limit) | 64 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, key fob, battery, and wheel kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 817198023670 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 200913 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Laptop | 150 | 150 | |
| Total | 2742 W | 4242 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Total | 2790 W | 3380 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.




