Champion 100571 - 2300/3500W Inverter Generator
The Champion 100571 is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 2,300 W and a starting wattage of 3,500 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Champion 100571
To sum up, the Champion 100571 is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
In the following paragraphs, we shall explore the power characteristics, available outlets, portability, and any additional features of the device.
Power & Run Time
Champion 100571 is equipped with a 122 cc OHV 4-stroke engine, running on gasoline and providing 120V, boasting a running wattage of 2,300W alongside a starting wattage of 3,500W. Moreover, the parallel capability (ParaLink (opens in a new tab) not included) enables power output to double when paired with another similar or compatible unit, providing increased energy capacity and versatility for a wide range of needs.
The inverter generator features a classic hand-operated recoil starting mechanism. It is rated for a noise of 58 dBA (less noisy than rainfall). Champion’s EZ Start Dial lets you intuitively start the engine with easy access to all the controls you need.
The 100571 can operate for up to 10 hours with a full tank (fuel consumption around 0.12 GPH), due to its fuel capacity of 1.2 gallon.
The <3% Total Harmonic Distortion (THD) of the 100571 ensures a clean sine wave output, providing a secure power source for your sensitive electronics through its AC outlets.
Outlets
The control panel features the following 2 AC outlets:
Furthermore, it has 1 DC outlet: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle with which charging your batteries is made easy. Since a dual port USB adapter is also included with the unit, you will be able to use the DC receptacle to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Portability
With its enclosed inverter generator design (L23.8 x W16.4 x H19.4 in), the Champion 100571 offers superior aesthetics and operates with minimized noise levels, distinguishing itself from standard, open frame generators. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Weighing 57.8 lbs, the 100571 is practical, ensuring it can follow you wherever power is required. Moreover, its set of wheels (⌀5.5") and its telescopic handle facilitate movement of the generator once it's on the ground.
Features
Enhancing monitoring capabilities, the 100571 features a digital Intelligauge data center within its control panel, furnishing essential details on the power output, voltage, frequency and lifetime run hours for tracking activity and status.
In addition to this info, a light indicator allows you to instantly see if its oil levels are insufficient.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
The unit also benefits from the CO Shield™ technology, which monitors accumulation of poisonous carbon monoxide (CO) gas produced by the engine's exhaust when the generator is running. If CO Shield™ detects elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine and illuminates a red LED.
Along the basic documentation and an owner's manual (opens in a new tab), useful for starting the generator right away, the Champion 100571's package also includes these accessories: dual port USB adapter, funnel, tool kit and oil.
Product Video
The Champion 100571 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Champion 100571 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- At 57.8 lbs, the Champion 100571 stands out as one of the heavier inverter generators rated from 1500 to 2500 watts. In terms of weight, one of the champions in their power range is the Genmax GM2000i, standing at just 34.2 lbs.
- The inverter generator's noise output, rated at 58 dBA, falls within the average range expected for devices in its type and power range. If noise is a concern for you, you could consider the Honda EU2200i, which is one of the least noisy generators in its power range, rated at 48 dBA.
- At a 25% load, the 100571 offers up to 10 hours of runtime on a full tank, placing it within the average autonomy range among inverter generators of similar power level. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, as it provides up to 13 hours.
- Run time is a key metric, but it's dependent on the generator's fuel capacity. Therefore, discussing fuel efficiency is necessary to get the full picture. As this inverter generator uses an estimated 0.12 GPH (gallon per hour) at a 25% load, it finds itself in the average gasoline consumption range of similar products. If minimizing fuel usage is one of your key priorities, the Westinghouse iGen2800c is one of the most efficient devices with similar power output, with a gasoline consumption of only 0.08 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Champion 100571 is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- CO Shield™ technology
- Several accessories included
- Parallel capable
- Inverter
- Acceptable noise (58 dBA)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No electric start
- On the heavy side (57.8 lbs)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 122 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 2,300 W |
| Starting watts | 3,500 W |
| Running amps | 19.2 amps |
| Peak amps | 29.2 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) |
| Data center | Power output, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | 1.2 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 57.8 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 23.8 x 16.4 x 19.4 in |
| Noise (lower limit) | 58 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, and dual port USB adapter |
| UPC | 817198025674 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Champion Power Equipment
Founded in 2003, the Champion Power Equipment is a US based power equipment manufacturer. The relatively small company has made a name for itself both in the portable generator industry, but also the power equipment sector in general, with a particular focus on heavy duty equipment, such as log cutters, snow blowers, chipper shredders, etc. All of their products are engineered in the US. However, the company does not provide information on the origin of their components.
Warranty Information
The Champion 100571 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Champion generators, please consult Champion's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-877-338-0999.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1837 W | 2837 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Coffee maker | 600 | 600 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1835 W | 2425 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1730 W | 2830 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.





User Reviews
Purchased for RV. Will not run a GE ARC13AACB (13,500BTU) Generator. Nice, quiet, starts on first pull trips fuse when air conditioner kicks in. Great read out. Lite weight. Exactly what I wanted but lacked the ability to take start up draw.