Cat INV2000 (Discontinued)
The Cat INV2000 is a quiet, compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,250 W. (Read full specs)
This product has been discontinued. We've kept this page live for reference.
If you were hoping to purchase it, you might want to take a look at the WEN 56225i, which offers similar specs.
Page Content
Description
Clean, reliable power that out performs other generators in its class. Power up your campsite, tailgate party or other outdoor activities with clean, quiet power from the Cat® INV2000. Inverter technology provides a high quality power that's safe for your sensitive electronics. Full panel GFCI makes it safe for you, your family and friends.
Zoom on the Cat INV2000
To sum up, the Cat INV2000 is a quiet, compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Tailgating and campground aficionados with the desire of enjoying power anywhere they go
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Professionals who want to ensure that a power failure will not prevent them from working
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
Cat INV2000 is equipped with a 79.7 cc OHV 4-stroke engine, running on gasoline and providing 120V, boasting a running wattage of 1,800W alongside a starting wattage of 2,250W.
The inverter generator features a conventional pull-start mechanism. It is rated for a noise of 52 dBA (just slightly more noisy than a conversation at home).
With a fuel capacity of 1 gallon, the INV2000 can run for up to 10 hours when the tank is full (fuel consumption is approximately 0.1 gallons per hour).
The INV2000 produces a clean sine wave: thanks to a <3% Total Harmonic Distortion (THD), your sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 2 AC outlets:
Furthermore, it showcases 3 DC outlets: there's two 5V USB ports with which you may charge electronics, for example mobile phones or tablets, conveniently and a 12V 8A receptacle providing easy battery charging capabilities.
Portability
The Cat INV2000 is an inverter generator and features an encased design with the following dimensions: L19.6 x W12.5 x H18.1 in. This design enhances aesthetics and helps minimize noise levels, distinguishing it from conventional, open frame products. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The INV2000's weight, at just 48.8 lbs, makes it an ideal choice for those seeking a lightweight and portable generator. It's easy for one person to move around, ensuring power availability on the move. Its handle (molded in the case) allows you to carry it easily, further enhancing its convenience.
Features
The device’s light indicators will display if the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is overloaded. To offer greater control and easy operation during nighttime, the panel is LED-lit.
Thanks to its built-in fuel gauge, the inverter generator allows you to quickly, conveniently, and easily check the gas level at a glance.
In terms of security, the generator features an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, ensuring peace of mind during its use.
Beyond the regular documentation and owner's manual (opens in a new tab) for quick start, Cat has included a tool kit in the packaging of the INV2000.
Product Videos
The Cat INV2000 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Cat INV2000 compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- With a dry weight of 48.8 lbs, the Cat INV2000 falls within the expected weight range for inverter generators in the 1500 to 2500 rated wattage. If weight is your top priority, one of the champions in this power category is the Genmax GM2000i, weighing just 34.2 pounds.
- With noise levels starting from 52 dBA rating, this inverter generator stands out as one of the quieter options among products of similar type and power. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Honda EU2200i. With just 48 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- Offering up to 10 hours of running time on a full tank at 25% load, the INV2000 is within the average autonomy range of similarly powerful inverter generators. For those prioritizing autonomy, the Yamaha EF2800i could be considered, as it offers one of the longest run times among generators with similar power output, reaching up to 14.7 hours.
- Run times are important, yet thanks to their dependence on the fuel capacity, they should be judged along with the fuel consumption of the device. Among generators of similar power, this inverter generator stands out with a better fuel efficiency than most, with consumption rates around 0.1 GPH (gallon per hour) at 25% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.08 GPH, the Westinghouse iGen2800c is a device you could look out for.
The bottom line
- Illuminated control panel
- GFCI Outlets
- Inverter
- Quiet for its power (52 dBA)
- Fuel efficient
- Decent weight (48.8 lbs)
- Decent run time
- No data center
- No parallel ports
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 79.7 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,250 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 18.8 amps |
| Run time @50% load | 6 h |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | Yes |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) GFCI |
| DC outlets | 2x 5V USB port 1x 12V 8A receptacle |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | Plastic, 1 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 48.8 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.6 x 12.5 x 18.1 in |
| Noise (lower limit) | 52 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA |
| Security | Low oil and overload protection |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Bonded to frame |
| Accessories included | Tool kit |
| UPC | 815683024881 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Cat
Caterpillar Inc., often abbreviated as simply CAT, is an American engineering corporation, whose product range includes machinery, engines, financial products, mobile phones and of course, power generators. The company, founded in 1925, is one of the backbones of the US Dow Jones index and is placed among the Fortune 500 list. While CAT mainly focuses on industrial scale generators, it also provides a wide range of portable and household-scaled devices. CAT portable generators were engineered and designed in Mossville, Illinois, and Belfast, Northern Ireland. However, their production was outsourced to China.
Warranty Information
The Cat INV2000 is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Cat generators, please consult Cat's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-844-PWR-ME-UP (844-797-6387).
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Game console | 150 | 150 | |
| Total | 1242 W | 2242 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |



