Briggs & Stratton P2400 PowerSmart - 1800/2400W Inverter Generator
The Briggs & Stratton P2400 PowerSmart (30758) is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,400 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart
In short, the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart is a compact and lightweight portable inverter generator adequately designed for:
- Camping and tailgating hobbyists looking for a portable power source
- Amateur DIY lovers
The subsequent sections will explore in detail its power characteristics, the diverse outlets it provides, its overall portability, and the supplementary features it offers.
Power & Run Time
The Briggs & Stratton P2400 PowerSmart's design includes a gasoline-fueled 79 cc OHV 4-stroke engine. With a 120V output, it gives a running wattage of 1,800W and also a peak wattage of 2,400W. Furthermore, its parallel capability (parallel kit not included) allows for doubling of power output when connected to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
Enjoying a noise rating of 62 dBA (just slightly more noisy than background music), this inverter generator gets running thanks to a conventional pull-start mechanism.
Thanks to a fuel capacity of 1 gallon, the P2400 PowerSmart can operate for up to 8 hours with a full tank (fuel consumption around 0.13 GPH).
The P2400 PowerSmart generates a clean sine wave with <3% Total Harmonic Distortion (THD), ensuring minimal electrical noise and fluctuations. This feature makes it ideal for powering sensitive electronics, providing stable and reliable AC power through the outlets.
Outlets
The control panel features the upcoming 2 AC outlets:
Furthermore, it has 1 DC outlet: there's a 5V USB port allowing you to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Portability
As an inverter generator, the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart showcases a closed design (L20 x W12 x H17 in), enhancing aesthetics and ensuring quieter operation compared to conventional, open frame models. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Weighing 51 lbs, the P2400 PowerSmart is easily handled, ensuring it can go wherever your power needs are. In addition, the P2400 PowerSmart's easy transport is aided by its convenient double handle (molded in the case), ensuring a secure grip.
Features
Light indicators on the device will signal if the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is on overload. To offer greater control and easy operation during nighttime, the panel is LED-lit.
The unit benefits from Briggs & Stratton’s Quiet Power Technology (QPT™), a feature designed to greatly improve its noise levels, emissions and fuel consumption. When the switch, located on the control panel, is turned ON, the engine speed increases as electrical loads are connected, and decreases as electrical loads are removed.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
The P2400 PowerSmart also benefits from Briggs & Stratton’s CO Guard™ (opens in a new tab) carbon monoxide shutdown. This new patent-pending technology uses advanced algorithms to shut down the generator when harmful levels of carbon monoxide accumulate in the generator's operating area.
In addition to the standard documentation and owner's manual (opens in a new tab) for prompt setup, Briggs & Stratton has also included some oil in the packaging of the P2400 PowerSmart.
Product Video
The Briggs & Stratton P2400 PowerSmart versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- With a dry weight of 51 lbs, the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart sits comfortably within the expected weight range for inverters generating 1500 to 2500 rated watts. If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Genmax GM2000i, with a dry weight of just 34.2 pounds.
- When compared to other units producing a similar running wattage, this inverter generator and its lowest emitted noise of 62 dBA stand out for being on the louder side. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Honda EU2200i. With just 48 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- As for its autonomy, the P2400 PowerSmart, with an autonomy of up to 8 hours at a 25% load, is placed on the low end among the generators of its kind. Concerning the run times, one of the several devices with a comparable output, offering the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, which is able to run for up to 13 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. In terms of fuel efficiency within its wattage range, this inverter generator falls short: it consumes approximately 0.13 GPH at a 25% load. If you are concerned with gasoline efficiency, having a fuel consumption of just 0.08 GPH, the Westinghouse iGen2800c is a device you could look out for.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the Briggs & Stratton P2400 PowerSmart is on the average side of the price range.
Therefore, this generator nicely fits in the expected budget for this kind of product.
The bottom line
- In the expected price range
- Illuminated control panel
- CO Guard™ technology
- Parallel capable
- Inverter
- Decent weight (51 lbs)
- No data center
- On the noisy side (62 dBA)
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 79 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,400 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 20 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 8 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets | 1x Duplex 120V 20A (5-20R) |
| DC outlets | 1x 5V USB port |
| Data center | No |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1 gal |
| Fuel gauge | No |
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 20 x 12 x 17 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil |
| Series | PowerSmart |
| Other model numbers | 30758 |
| UPC | 011675307585 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About Briggs & Stratton
Founded in 1908, in Milwaukee, Wisconsin, Briggs & Stratton is a well renowned American based gasoline engine manufacturer. While the company mainly focuses on engines – including outdoor, power tool, karting, cast iron and aluminum models, power generators are a crucial component of their portfolio as well – Briggs & Stratton provides both portable and standby solutions for casual users with full support, including installation. The company operates on a global scale, with 13 facilities spread across all the of the continents.
Warranty Information
The Briggs & Stratton P2400 PowerSmart is covered under a warranty for up to 2 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of Briggs & Stratton generators, please consult Briggs & Stratton's warranty policies stated in the user manual (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support : 1-800-743-4115.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Radio | 100 | 100 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 1387 W | 2387 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Do I need to put 2 cycle engine oil in with the gas (Asked July 02, 2021)
Engine is 4 cycle, so you should not mix your gas with oil.
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


