A-iPower SUA4300i - 3450/4300W Inverter Generator
The A-iPower SUA4300i is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 3,450 W and a starting wattage of 4,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the A-iPower SUA4300i
In a few words, the A-iPower SUA4300i is a compact and lightweight portable inverter generator perfectly suited for:
- RV travellers looking for even more independence
- People occasionally participating in sporting competitions, open-air performances and outdoor festivals
- Handcrafting enthusiasts who wish to work on-the-go
- Homeowners who want to be able to use the most necessary devices in their household, even during a blackout
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
The A-iPower SUA4300i is powered by a 149 cc OHV 4-stroke engine. It delivers 120V, runs on gasoline and offers a running wattage of 3,450W as well as a peak wattage of 4,300W. Furthermore, the parallel capability (PK6000 parallel kit not included) offers the advantage of increasing power output when connected to another similar or compatible unit, delivering expanded energy capacity and flexibility for various applications.
At a noise rating of 62 dBA (just slightly more noisy than a normal conversation), the inverter generator is started via a traditional recoil pull-start mechanism.
Featuring a 1.6 gallon fuel tank, the SUA4300i provides continuous power for up to 7.5 hours on a full tank (fuel consumption around 0.21 GPH).
As the SUA4300i produces a clean sine wave, with a <3% Total Harmonic Distortion (THD), sensitive electronics may be plugged in the AC outlets safely.
Outlets
The control panel provides the upcoming 3 AC outlets:
Moreover, it comes equipped with 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle providing easy battery charging capabilities and two 5V USB ports (1 x USB-A and 1 x USB-C) allowing you to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Even if this A-iPower generator isn't quite RV Ready, it still allows for an easy RV connection via an L5-30P to TT-30R adaptor (included), thanks to its L5-30R receptacle.
Portability
The A-iPower SUA4300i is distinguished by its enclosed inverter generator design (L22 x W14.4 x H20.3 in), providing improved aesthetics and quieter performance compared to traditional, open frame units. This modern design aims to provide an ideal power solution to recreational users.
Weighing 52.9 lbs, the SUA4300i is easily handled, ensuring it can go wherever your power needs are. Moreover, its set of 2 wheels and its telescopic handle facilitate movement of the generator once it's on the ground.
Features
Designed with a digital data center, the control panel of the SUA4300i grants you access to crucial data on the voltage, lifetime run hours, frequency, fuel level and power output, ensuring practical monitoring of its status and activity. To offer you even more control and easy operation during nighttime, the panel is LED-lit.
In addition to this info, light indicators on the device will signal if the oil level is too low and the generator is overloaded.
As far as security is concerned, the generator can be used with a peace of mind, as it features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker).
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the A-iPower SUA4300i also comes with some accessories: funnel, battery charging cables, tool kit, oil and RV adapter are included.
The A-iPower SUA4300i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the A-iPower SUA4300i compare to inverter generators of similar power (between 2500 and 3500 W).
- In terms of its dry weight, the A-iPower SUA4300i stands at only 52.9 lbs, meaning that is one of the lighter inverters of the 2500-3500 rated wattage category If you are concerned by weight, one of the champions in the above-mentioned power range is the Pulsar PGD40iSCO, with a dry weight of just 46 pounds.
- Because this inverter generator emits noise as low as 62 dBA, it can be considered to have a pretty average expected noise rating for a device of its power. If you value reduced noise levels, the Honda EU3000iS could be worth considering. It's one of the quietest generators in its power range, rated at 50 dBA.
- As for its autonomy, the SUA4300i, with an autonomy of up to 7.5 hours at a 25% load, is placed on the low end among the generators of its kind. If you wish to prioritize autonomy, the Champion 200977 shines as one of the top contenders, offering one of the highest run times among generators with similar power output, totaling up to 22 hours.
- The run time is important, but also hugely depends on the capacity of the fuel tank and doesn't mean much if we don't talk about fuel consumption as well. Compared to its peers, this inverter generator is not exactly fuel-efficient, compared to similarly powerful devices, with an estimated fuel consumption of 0.21 GPH at a 25% load. If you're placing a high priority on fuel consumption, the Honda EU3200i, with a low fuel consumption rate of 0.14 GPH, could be an option to consider.
The bottom line
- Illuminated control panel
- CO sensor
- Several accessories included
- USB-C port
- RV adapter included
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (52.9 lbs)
- Acceptable noise (62 dBA)
- No electric start
- Relatively low run time
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 149 cc OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 3,450 W |
| Starting watts | 4,300 W |
| Running amps | 28.8 amps |
| Peak amps | 35.8 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 7.5 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A and USB-C) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil and overload |
| Fuel tank | 1.6 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 52.9 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 22 x 14.4 x 20.3 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, RV adapter, and battery charging cables |
| Country of origin | China |
| UPC | 850016881847 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About A-iPower
A-iPower, a small company based in the USA, is a fresh face on the generator market. Their product line is comprised of engines, water pumps, pressure washers and of course, generators. The selection of A-iPower generators includes several conventional and inverter portable generators, many of which have an electric starter. The company has several facilities, including headquarters in California and a distribution center in Wisconsin. The production of their devices is, however, outsourced completely overseas, to China.
Warranty Information
The A-iPower SUA4300i is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of A-iPower generators, please consult A-iPower's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-888-3598.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Washing machine | 900 | 1650 | |
| Laptop | 150 | 150 | |
| Total | 2742 W | 3742 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Electric fry pan | 1500 | 1500 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 2745 W | 3335 W | |
| For work | Grinder | 1400 | 2500 |
| Demolition hammer | 1260 | 1260 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2740 W | 3840 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



