A-iPower SC2400iP - 1900/2400W Inverter Generator With Yamaha Engine
The A-iPower SC2400iP is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,900 W and a starting wattage of 2,400 W. (Read full specs)
This unit might be hard to find. For your convenience, we gathered the following alternatives with similar specs:
Page Content
Description
Zoom on the A-iPower SC2400iP
To sum up, the A-iPower SC2400iP is a compact and lightweight portable inverter generator tailored for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- DIYers who wish to improve their efficiency with tools
- RV travellers wishing to enhance their freedom and nomad lifestyle
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
Running on gasoline, the A-iPower SC2400iP operates with a 80 cc Yamaha OHV 4-stroke engine, delivering 120V, with a running wattage of 1,900W and a peak wattage of 2,400W. In addition, the parallel capability (parallel kit included) empowers doubling of power output when linked to another similar or compatible unit, ensuring expanded energy capacity and reliability for various applications.
The inverter generator features a simple traditional pull-start mechanism. It is rated for a noise of 62 dBA (just slightly more noisy than an office).
The SC2400iP boasts a fuel tank capable of holding 1.1 gallon, allowing it to run continuously for up to 10 hours (with fuel usage averaging around 0.11 gallons per hour).
The SC2400iP generates a clean sine wave: providing <3% Total Harmonic Distortion (THD), delicate electronics can be plugged in its AC outlets safely.
Outlets
The control panel features the following 3 AC outlets:
Additionally, it offers 3 DC outlets: there's a 12V 8A (cigarette lighter style) receptacle providing easy battery charging capabilities and two 5V USB ports (USB-A) providing convenient charging capabilities for mobile phones, tablets, and other electronic devices.
While this A-iPower generator is not RV Ready, its L5-30R receptacle can be used for a simple RV connection with an L5-30P to TT-30R adaptor (included).
Portability
Thanks to its closed inverter generator design (L22 x W14 x H20 in), the A-iPower SC2400iP not only offers superior aesthetics but also operates with reduced noise levels compared to a typical, open frame generator. The featured design follows the latest trends and is ideal for easy and recreational use.
Weighing 51.8 lbs, the SC2400iP is easily handled, ensuring it can go wherever your power needs are. Moreover, its set of 2 wheels (⌀4") and its telescopic handle make it easy to shift the generator once it's on the ground.
Features
The control panel of the SC2400iP includes a digital data center, which assists you in monitoring its status and activity, as it provides information on the fuel level, frequency, lifetime run hours, power output and voltage.
In addition to this info, when the generator is ready, its oil levels are insufficient and the generator is overloaded, you will be informed by the featured light indicators.
Regarding security, the generator comes with an overload protection (circuit breaker) and an automatic low oil shut-off, providing peace of mind during operation.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Besides the classic documentation and an owner's manual (opens in a new tab) to get you promptly started, the A-iPower SC2400iP also comes with some accessories: tool kit, oil, RV adapter, funnel and battery charging cables are included.
The A-iPower SC2400iP versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the A-iPower SC2400iP compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- As its weight is 51.8 pounds, the A-iPower SC2400iP falls in the expected weight range of the inverters in the 1500-2500 rated wattage category. if you wish to prioritize weight, the Genmax GM2000i is one of the top contenders in its power category, weighing only 34.2 pounds.
- In comparison to generators with a similar running wattage, this inverter generator's lowest emitted noise of 62 dBA can be considered noisy. For those who are looking for a less noisy device, we suggest the Honda EU2200i. With just 48 dBA, it is one of the most quiet devices in this power range.
- At a 25% load, the SC2400iP offers up to 10 hours of runtime on a full tank, placing it within the average autonomy range among inverter generators of similar power level. Furthermore, considering the run times, one of the generators which have a roughly same power output, with the highest autonomy, is the DuroMax XP2300iH, as it provides up to 13 hours.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. The inverter generator utilizes approximately 0.11 GPH of gasoline at a 25% load, placing it within the typical range of fuel consumption seen in products of comparable wattage. To prioritize fuel savings, we advise considering the Westinghouse iGen2800c, which stands out for its gasoline efficiency, consuming just 0.08 gallons per hour.
The bottom line
- CO sensor
- Several accessories included
- RV adapter included
- Yamaha engine
- Parallel kit included
- Inverter
- Decent weight (51.8 lbs)
- Decent run time
- Decent fuel efficiency
- No electric start
- On the noisy side (62 dBA)
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc Yamaha OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 12V |
|---|---|
| Running watts | 1,900 W |
| Starting watts | 2,400 W |
| Running amps | 15.8 amps |
| Peak amps | 20 amps |
| Run time @50% load | 6.8 h |
| Run time @25% load | 10 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 1x 12V 8A (cigarette lighter style) 2x 5V USB port (USB-A) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 1.1 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 51.8 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 22 x 14 x 20 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, RV adapter, battery charging cables, and parallel cables |
| UPC | 850016881069 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About A-iPower
A-iPower, a small company based in the USA, is a fresh face on the generator market. Their product line is comprised of engines, water pumps, pressure washers and of course, generators. The selection of A-iPower generators includes several conventional and inverter portable generators, many of which have an electric starter. The company has several facilities, including headquarters in California and a distribution center in Wisconsin. The production of their devices is, however, outsourced completely overseas, to China.
Warranty Information
The A-iPower SC2400iP is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of A-iPower generators, please consult A-iPower's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-888-3598.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | AC (10,000 BTU) | 1500 | 2200 |
| Total | 1500 W | 2200 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Slow cooker | 270 | 270 | |
| Set of 5 LED light bulbs | 55 | 55 | |
| Total | 1515 W | 2105 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Electric fence (25 miles) | 250 | 250 | |
| Total | 1510 W | 1510 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



