A-iPower GXS5000 - 4000/5000W Portable Generator
The A-iPower GXS5000 is a portable open frame generator with a rated wattage of 4,000 W and a starting wattage of 5,000 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the A-iPower GXS5000
In summary, the A-iPower GXS5000 is a portable generator especially useful for:
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
- People occasionally participating in outdoor fairs, festivals or events
- Homeowners in need of an emergency backup power for their essentials
In the sections ahead, the power characteristics, availability of various outlets, the portability, and any additional features of the device shall be discussed.
Power & Run Time
The A-iPower GXS5000 is powered by a 223 cc OHV 4-stroke engine with cast iron sleeve. It delivers 120V, runs on gasoline and offers a running wattage of 4,000W as well as a peak wattage of 5,000W.
Featuring a noise rating of 68 dBA (less noisy than a normal conversation), the generator utilizes a classic hand-operated recoil starting mechanism for ignition.
The fuel capacity of 6.3 gallons allows the GXS5000 to operate for up to 20 hours with a full tank (fuel consumption around 0.32 GPH).
As the GXS5000 has a high THD (<23%), it is not recommended to use it to power sensitive electronic devices.
Outlets
The control panel is equipped with the following 6 AC outlets:
Thanks to its TT-30R receptacle (TT stands for 'Travel Trailer'), this A-iPower generator is RV Ready, making it ideal for powering recreational vehicles.
Portability
Measuring L24 x W23.6 x H24 in, the classic open frame construction of the A-iPower GXS5000 provides stability while enabling convenient maintenance access to components and adequate air cooling. The design is ideal for rough environments and demanding outdoor use.
While technically classified as 'portable' due to its ability to be moved, the 111.6 lbs of this generator may make manual lifting and transportation somewhat difficult. Nevertheless, thanks to its wheel kit (⌀9") and its folding handle (a decent solution to its lack of maneuverability), the generator can be easily moved, once placed the ground.
Features
The GXS5000 and its control panel include a convenient meter, providing voltage, frequency, and lifetime hours data. This feature comes handy when monitoring its status and activity.
In addition to this info, the device's light indicator will illuminate to indicate if its oil levels are insufficient.
The inclusion of a built-in fuel gauge in the generator streamlines gas level checks for quick and convenient assessments.
As for its security measures, the device features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), letting you use it with a peace of mind.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the A-iPower GXS5000 is bundled with additional accessories: funnel, tool kit and oil.
Product Video
The A-iPower GXS5000 versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the A-iPower GXS5000 compare to generators of similar power (between 3500 and 4500 W).
- With a dry weight of 111.6 pounds, the A-iPower GXS5000 finds itself in the expected weight range for generators able to produce between 3500 and 4500 rated watts. If weight matters to you, one of the champions in this power range is the WEN 56432iX with only 52.9 pounds.
- As this generator can emit noise as low as 68 dBA, it finds itself in the average expected noise for this kind of power. If noise level is one your key decisive factors, you may find the Westinghouse iGen5000DF appealing. It's rated at 52 dBA, making it one of the quietest generators in its power range.
- Thanks to an impressive running time of up to 20 hours at 25% load, the GXS5000 benefits from a higher run time than many generators of a similar output. If autonomy is your priority, one of the devices of a similar power output with the highest run time is the DuroMax XP4850HX, reaching up to 23 hours.
- Autonomy holds its importance, however, it is largely dependent on the generator’s fuel capacity and so, it is nonsensible to discuss it without mentioning fuel efficiency as well. In terms of fuel efficiency within its wattage range, this generator falls short: it consumes approximately 0.32 GPH at a 25% load. If gasoline efficiency is at the top of your list, you may want to have a look at the Champion 201319, which has great fuel efficiency, with a gas consumption of only 0.16 gallons per hour.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 3500-4500W generators, the A-iPower GXS5000 is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- CO sensor
- RV Ready
- High run time
- Decent weight (111.6 lbs)
- Acceptable noise (68 dBA)
- No electric start
- Low fuel efficiency
Features and Specifications
| Inverter | No |
|---|---|
| Parallel capable | No |
| RV ready | Yes |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 223 cc OHV 4-stroke, cast iron sleeve |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz |
|---|---|
| Running watts | 4,000 W |
| Starting watts | 5,000 W |
| Running amps | 33.3 amps |
| Peak amps | 41.7 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 20 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| AC outlets |
|
| DC outlets | No |
| Data center | VFT |
| Indicators | Low oil |
| Fuel tank | 6.3 gal |
| Fuel gauge | Yes |
| Weight | 111.6 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 24 x 23.6 x 24 in |
| Noise (lower limit) | 68 dBA |
| THD | < 23% |
| Compliance | CARB, EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, tool kit, and wheel kit |
| UPC | 850016881298 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About A-iPower
A-iPower, a small company based in the USA, is a fresh face on the generator market. Their product line is comprised of engines, water pumps, pressure washers and of course, generators. The selection of A-iPower generators includes several conventional and inverter portable generators, many of which have an electric starter. The company has several facilities, including headquarters in California and a distribution center in Wisconsin. The production of their devices is, however, outsourced completely overseas, to China.
Warranty Information
The A-iPower GXS5000 is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of A-iPower generators, please consult A-iPower's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-888-3598.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Dish washer | 1500 | 3000 |
| Microwave (1000 watts) | 1500 | 1500 | |
| Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 | |
| Total | 3192 W | 4692 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Hair dryer | 1800 | 1900 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Total | 3190 W | 3780 W | |
| For work | Table saw | 1800 | 4500 |
| Drain cleaner | 250 | 250 | |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 2130 W | 4830 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.



