A-iPower GXS2301i - 1800/2300W Inverter Generator
The A-iPower GXS2301i is a compact and lightweight inverter generator with a rated wattage of 1,800 W and a starting wattage of 2,300 W. (Read full specs)
Page Content
Description
Zoom on the A-iPower GXS2301i
In short, the A-iPower GXS2301i is a compact and lightweight portable inverter generator adequately designed for:
- Camping and tailgating buffs looking to enhance their experience
- Amateur DIY lovers
- RV travellers who wish to upgrade their experience to another level
The following sections will present you in detail its power characteristics, the different outlets it offers, its overall portability, and the extra features it benefits from.
Power & Run Time
The A-iPower GXS2301i's core is the 80 cc Senci OHV 4-stroke engine, which runs on gasoline. With an output of 120V, it provides a running wattage of 1,800W and a peak wattage of 2,300W. In addition, as it is parallel capable (parallel kit not included), this power can be doubled when linked to another similar or compatible unit.
The inverter generator features a simple traditional pull-start mechanism. It is rated for a noise of 62 dBA (just slightly more noisy than an office).
With a fuel capacity of 0.9 gallon, the GXS2301i may run for up to 9 hours with a full tank (fuel consumption around 0.1 GPH).
The GXS2301i produces a clean sine wave: thanks to a <3% Total Harmonic Distortion (THD), your sensitive electronics can be safely plugged in the AC outlets.
Outlets
The control panel includes the following 3 AC outlets:
In addition, it provides 2 DC outlets: there's two 5V USB ports (1 x USB-A and 1 x USB-C) allowing you to conveniently charge electronics such as mobile phones and tablets.
Though it may not be labeled as 'RV Ready,' this A-iPower generator offers the benefit of hassle-free RV connectivity through its L5-30R receptacle, allowing you to easily power your RV with the assistance of an L5-30P to TT-30R adaptor.
Portability
As the A-iPower GXS2301i is an inverter generator, its encased design (L19.9 x W10.7 x H17.4 in) offers more aesthetics than a conventional, open frame product. The design follows the contemporary trends and is perfect for recreationally generating power.
The GXS2301i's weight, at just 37.4 lbs, makes it an ideal choice for those seeking a lightweight and portable generator. Thanks to its lightweight design, one person can easily move it around, ensuring power availability wherever you travel. This convenience is further enhanced by its telescopic handle, which allows for easy carrying.
Features
One of the many GXS2301i's features is the digital data center, included in its control panel, which conveniently provides information on the frequency, fuel level, power output, lifetime run hours and voltage and thus, helps you monitor its activity and status. To offer you even more control and easy operation during nighttime, the panel is LED-lit.
In addition to this info, the device’s light indicators will display if the oil level is too low, the generator is on overload and the generator is ready.
In terms of security, the generator features an automatic low oil shut-off and an overload protection (circuit breaker), ensuring peace of mind during its use.
It also includes a carbon monoxide sensor. This sensor is designed to monitor the level of carbon monoxide present during the generator's operation. If the generator is positioned incorrectly and carbon monoxide levels rise to an unsafe level, the generator will automatically shut down.
Alongside the standard documentation and an owner's manual (opens in a new tab) for quick setup, the A-iPower GXS2301i is bundled with additional accessories: oil, funnel and tool kit.
The A-iPower GXS2301i versus other generators
The following charts are provided to give you an idea of how some of the key specs of the A-iPower GXS2301i compare to inverter generators of similar power (between 1500 and 2500 W).
- In terms of its dry weight, the A-iPower GXS2301i stands at only 37.4 lbs, meaning that is one of the lighter inverters of the 1500-2500 rated wattage category If you are mindful of weight, the Genmax GM2000i is among the top contenders in this power range, with a dry weight of 34.2 pounds.
- If compared to generators capable of producing a similar running wattage, this inverter generator with a lowest emitted noise of 62 dBA can be considered somewhat noisy. If noise emissions are one of your priorities, you may be interested in the Honda EU2200i, one of the least noisy generators similarly powerful as this one, rated for 48 dBA.
- Concerning its runtime, the GXS2301i provides up to 9 hours at a 25% load, indicating that it falls on the lower side compared to other generators of its type and power range. If runtime is a priority for you, the DuroMax XP2300iH stands out as one of the generators with the longest run time in its power range, providing up to 13 hours of continuous use.
- While run time is vital, it hinges on the fuel capacity. To grasp the full picture, we must also factor in fuel efficiency. This inverter generator, with an estimated fuel consumption of just 0.1 GPH (gallon per hour) at 25% load, is one of the more fuel-efficient generators, for the previously mentioned wattage range. If you wish to further improve in the area of fuel efficiency, the Westinghouse iGen2800c, which boasts with a gas consumption of only 0.08 GPH, may be the right generator for you.
Price comparison
As you can see from these interactive charts, when compared to other 1500-2500W inverter generators, the A-iPower GXS2301i is on the cheap side of the price range.
It can therefore be a really good buy if you're looking to acquire a budget generator.
The bottom line
- Inexpensive
- Illuminated control panel
- CO sensor
- USB-C port
- Parallel capable
- Inverter
- Lightweight (37.4 lbs)
- Fuel efficient
- On the noisy side (62 dBA)
- Relatively low run time
Features and Specifications
| Inverter | Yes |
|---|---|
| Parallel capable | Yes, cable not included |
| RV ready | No |
| Fuel | Gasoline |
| Engine | 80 cc Senci OHV 4-stroke |
| Starting system | Recoil |
| Warranty | 3 years |
| Voltage | AC: 120V 60 Hz, DC: 5V |
|---|---|
| Running watts | 1,800 W |
| Starting watts | 2,300 W |
| Running amps | 15 amps |
| Peak amps | 19.2 amps |
| Run time @50% load | Unknown |
| Run time @25% load | 9 h |
| GFCI outlets | No |
|---|---|
| Covered outlets | Yes |
| Automatic Voltage Regulation | Inverter |
| AC outlets |
|
| DC outlets | 2x 5V USB port (USB-A and USB-C) |
| Data center | Power output, fuel level, lifetime run hours, voltage and frequency |
| Indicators | Low oil, overload and output ready |
| Fuel tank | 0.9 gal |
| Fuel gauge | Digital |
| Weight | 37.4 lbs |
|---|---|
| Approx. dimensions (L x W x H) | 19.9 x 10.7 x 17.4 in |
| Noise (lower limit) | 62 dBA |
| THD | < 3% |
| Compliance | EPA, ANSI/PGMA G300-2023 |
| Security | Low oil and overload protection, CO monitoring |
| Spark arrestor | Yes |
| Neutral | Floating |
| Accessories included | Oil, funnel, and tool kit |
| Country of origin | China |
| UPC | 850016881595 |
We've taken extra care to research and verify each of the specifications above. That said, occasional mistakes or omissions are still possible. If you spot any missing or inaccurate information, feel free to suggest a correction so we can address it.
About A-iPower
A-iPower, a small company based in the USA, is a fresh face on the generator market. Their product line is comprised of engines, water pumps, pressure washers and of course, generators. The selection of A-iPower generators includes several conventional and inverter portable generators, many of which have an electric starter. The company has several facilities, including headquarters in California and a distribution center in Wisconsin. The production of their devices is, however, outsourced completely overseas, to China.
Warranty Information
The A-iPower GXS2301i is covered under a warranty for up to 3 years. This warranty may be limited and may not cover all parts of the generator.
For more information about the warranty of A-iPower generators, please consult A-iPower's warranty policies (opens in a new tab). Alternatively, you can also contact their Customer Support: 1-855-888-3598.
Questions & Answers
What can it power?
| Item | Running Watts | Starting Watts | |
|---|---|---|---|
| At home | Refrigerator (energy star) | 192 | 1192 |
| Vacuum cleaner | 1075 | 1175 | |
| Cell phone charger | 20 | 20 | |
| Total | 1287 W | 2287 W | |
| For camping | RV AC (11,000 BTU) | 1010 | 1600 |
| RV refrigerator | 180 | 600 | |
| Mixer | 200 | 200 | |
| Pair of small speakers | 45 | 45 | |
| Total | 1435 W | 2025 W | |
| For work | Demolition hammer | 1260 | 1260 |
| Bug zapper | 80 | 80 | |
| Total | 1340 W | 1340 W |
Couldn't find the right answer for you? Ask your own question.


